רכישת דירת יוקרה

בשנים האחרונות, נושא הדיור בישראל עלה לכותרות יותר מפעם אחת, באינספור הקשרים. אתם, למרבה המזל, נמנים על אלה שמזלם שפר עליהם מבחינה כלכלית: בהחלט יש באמתחתכם את הכספים הנדרשים לרכישת דירת יוקרה. אלא שכיאה לסכומי הכסף העצומים הנכנסים לתמונה, ברור מדוע הרכישה חייבת להיעשות רק לאחר מחשבה מעמיקה במיוחד. הנה מספר דגשים שחשוב לתת עליהם את הדעת טרם הרכישה.

אבטחה, ניהול ומה שביניהם

הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על כך באופן מובהק: דירות יוקרה הן ה"אטרקטיביות" ביותר עבור הפורצים, ולו מכיוון שסביר שיימצאו בהן פריטים יקרים במיוחד. המשמעות עבורכם, רוכשי הדירה, היא שאחד הצעדים הראשונים שלכם בדרך לרכישה צריך להיות בחינה כי אכן הבניין עצמו מאובטח היטב בכל שעות היממה. עמדת שומר בכניסה, טלוויזיה במעגל סגור ובקרה מלאה על כל מי שנכנס לבניין הן חלק מהדרישות העיקריות, מהבחינה הזו.

סוגיה משמעותית נוספת נוגעת לניהול הבניין. עקב גודלו, ועקב המתקנים הרבים שסביר שיהיו בו (כפי שנראה בהמשך), מרבית בנייני היוקרה מפקידים את הניהול, הנחשב למורכב במיוחד, לידי חברה חיצונית. היא תהיה אחראית על תחזוקה הולמת של חלקי הבניין, ניקיון, טיפוח ולעיתים גם אבטחה. בחלק מהמקרים, סל השירותים של אותה חברה יהיה רחב עוד יותר, ויכלול בלוכו שירותי דואר או הזמנת הסעות, תיקוני חשמל ואינסטלציה או אפילו טיפול בדירה עצמה כאשר הדיירים עצמם אינם נמצאים בו: למשל, במקרה של נסיעה לחו"ל.

המתקנים שהופכים את הדירה ליוקרתית

עם כל הכבוד לתחזוקה ולאבטחה, דומה כי דירת יוקרה תהיה כזו באם אכן היא תציע לדייריה את כל אותם שירותים ופינוקים המזוהים עם המעמד הגבוה יותר. המפרט הטכני של לא מעט מבני יוקרה, בהמשך לכך, כולל בתוכו בריכה, חיצונית או מקורה, ג'קוזי, מתקני ספא, חדר כושר ועוד. שירותים אלה תורמים לאיכות החיים של הדיירים המתגוררים, ולמעשה – מצדיקים, אולי יותר מכל, את ההשקעה הנדרשת במעבר לדירות יוקרה.

בעת הבחירה בדירה, חשוב מאד להתרשם מכל המתקנים האלה בצורה ישירה, לראות מהן שעות הפעילות שלהם, מהי רמת התחזוקה של המתקנים וכיוצא בזה. לא פעם, מפרט טכני שנראה עשיר על הנייר מתגלה כמאכזב, בייחוד על רקע הציפיות שדירות יוקרה מעלות תמיד.

ואיך אפשר בלי מתווכים?

כפי שנרמז מעלה, ההחלטה על רכישת דירת יוקרה היא אחת המשמעותיות ביותר שאדם מקבל בחייו. המציאות מראה כי בישראל יש היצע מרשים של דירות יוקרה, חלקן הגדול באזורים מבוקשים דוגמת תל אביב, קיסריה, הרצליה פיתוח, כפר שמריהו, שוהם ועוד. המשמעות המעשית של כך היא שעל מנת ללמוד היטב את שדה המשחק, ולבחור בדירה המתאימה ביותר ליכולות ולצרכים של הרוכשים, רבים ממליצים להיעזר במתווכים למיניהם.

סיבה נוספת לפעילות הענפה של גורמי תיווך בתחום דירות היוקרה נוגעת לכך שמוכרי הדירות, בין אם חדשות ובין אם יד שניה, מפקידים בידיהם באופן כמעט מוחלט את האחריות על שיווק ומכירת הנכס שלהם.